Інтерв’ю з головою райдержадміністрації Ярославом Івановичем Шинкаруком.

Спливають, в основному святкові, січневі дні 2010 року. Ще не підбиті остаточні підсумки за 2009-й ні в Україні, ні в області, ні в районі. Тому в інтерв’ю із головою райдержадміністрації Ярославом Івановичем Шинкаруком мова не про підсумки в соціально-економічному розвитку району за минулий рік, а про ті найголовніші проблеми, над вирішенням яких працювала районна влада. Які саме – про це і розповідає Ярослав Іванович:

— У минулому році ми працювали в основному за двома напрямками: продовжували роботи з ліквідації наслідків стихії, яка спіткала наш район у липні 2008 року, та спрямовували зусилля на виконання Програми Президента України «Десять кроків назустріч людям».

— Перепрошую, але таке запитання: чому високий темп відновлювальних робіт на зруйнованих стихією об’єктах, який спостерігався в 2008 році, різко знизився в 2009-му?

— Будемо апелювати до фактів: на ліквідацію наслідків стихії в Косівському районі Кабінет Міністрів, згідно із затвердженими ним же документами, повинен був виділити 235 млн. гривень. Фактично район отримав лише 109 млн. гривень. 126 млн. гривень в Косівський район не надійшло і понині. Оце і є основна причина, чому не всюди відновлено об’єкти, зруйновані стихією. Я розумію справедливе обурення мешканців окремих населених пунктів, особливо Космача, але хай і вони зрозуміють ситуацію.

Щодо виконання Програми Президента України Віктора Ющенка «Десять кроків назустріч людям», то ми старались втілювати її в життя в усіх сферах життєдіяльності району: і в духовно-культурній, і соціально-економічній та інших.

У Програмі Президента передбачені захист цінності сім’ї і прав дітей, сприяння духовності та зміцненню моральних цінностей. Президент робить акцент на те, щоб діти-сироти виховувались у сім’ях, будинках сімейного типу, а не в інтернатах, які за словами В.Ющенка, є віджилими закладами радянського режиму, політикою виховання Лєніна, Дзержинського та Крупської. Тому стараємось, щоб діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, виховувались безпосередньо у сім’ях. Протягом минулого року усиновлено сімох дітей, двох влаштовано у будинок сімейного типу. Під соціальним супроводом відповідних служб району перебувають 107 дітей.

Наш район
– один з найкращих в області в питанні присвоєння звання «Мати-героїня» багатодітним матерям. Підготовлено майже 400 справ на присвоєння цього звання, 80 багатодітним матерям його уже присвоєно.

З метою виховання дітей в українських традиціях проводяться національно-патріотичні та краєзнавчо-етнографічні заходи у дошкільних закладах та школах. У 30 школах діють краєзнавчі музеї, у Рожнівському колегіумі «Гуцульщина» — літературно-краєзнавчий музей ім. Федора Погребенника.

Дошкільні заклади району в цьому році поповнить дитячий садочок на 50 місць у Черганівці. Завершується будівництво приміщення для молодших класів Косівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2, ведеться будівництво Бабинської загальноосвітньої школи І-ІІ ст., розпочато будівництво спортзалу в Пістинській ЗОШ І-ІІІ ст. У ряді шкіл замінено котли, в окремих – тепломережі та системи опалення.

Молодь повинна рости духовною і національно свідомою. А заодно – й фізично здоровою. З цією метою, крім турботи про належний стан спортзалів у шкільних закладах, дбаємо й про будівництво спортивних майданчиків зі штучним покриттям. Такі майданчики уже споруджені у Косові, Яблунові, Пістині, основи під них зроблені в Кобаках, Соколівці й Снідавці, заплановано – в Стопчатові та Хімчині. Для розвитку спорту в районі в 2009 році використано 948 тис. грн.

Стараємось поліпшити справи і в сфері охорони здоров’я: здійснено капітальні ремонти неврологічного, кардіологічного та дитячого відділень, операційної та відділу інтенсивної терапії в центральній районній лікарні. За рахунок коштів з районного бюджету придбано цифровий рентгенапарат вартістю 400000 грн., три фотоелектротрометри, апарат УЗД (95,7 тис.грн.). За централізовані кошти головного управління охорони здоров’я ОДА придбано рентгендіагностичний комплекс (42000 грн.), кольпоскоп, електрокардіограф, автомобіль УАЗ. На охорону здоров’я минулого року в районі використано більше 26 млн. грн. На лікування хворих – 598,5 тис.грн.

— Для району і міста Косова завжди наболілою проблемою був неякісний стан доріг. Але протягом двох минулих років зустрічаємо на сторінках «Гуцульського краю» слова вдячності мешканців Косова і району за добротно відремонтовані дороги. Зокрема, їх висловили лікар Степан Кіящук та інші мешканці Косова, сільські голови Хімчина, Микитинців, Шешорів, представники інших населених пунктів.

— Як кажуть, немає добра без біди і навпаки. Нам дійсно вдалося за рахунок коштів, виділених на стихію, значно поліпшити стан доріг, зруйнованих повеневими паводками в липні 2008 року. Лише у минулому році філія «Косівський райавтордор» виконала дорожніх робіт на сім мільйонів гривень, що більше ніж два з половиною мільйони порівняно з 2008 роком. У тому числі поточний ремонт доріг місцевого значення здійснено на 4,5 млн. гривень, державного значення – 200 тис. грн. На експлуатаційне утримання доріг місцевого та державного значення використано 1,8 млн. грн.
Добротно відремонтовано дорогу Загайпіль-Пістинь, мається на увазі її відрізок, що пролягає через наш район. Розпочато ремонт автодороги Вербовець-Хімчин-Рожнів (з Вербовця через ліс на Хімчин, а звідти – на Рожнів).

На ремонт і утримання доріг комунальної власності, за які відповідають міська, селищні та сільські ради, використано 1,3 млн. гривень.

Є певні позитивні зміни і в агропромисловому комплексі. У районі діють 30 фермерських та сільськогосподарських підприємств, в тому числі — чотири сільськогосподарських обслуговуючих кооперативи, на створення яких робить акцент Президент України Віктор Ющенко. Заготовлено 970 т м’яса, 1230 т молока. Наш район зайняв у 2009 році перше місце за високі досягнення в галузі сільського господарства серед районів Карпатської зони. А в загальному, за всіма показниками соціально-економічного розвитку за три квартали 2009-го район утримував п’яте місце в області.

Згідно з президентською програмою «Десять кроків назустріч людям», в районі, як і у всій Україні, виплачується 12000 грн. за народження першої дитини, 25000 грн. – другої та по 50000 грн. – наступних, а також пенсія, всі грошові допомоги соціально незахищеним верствам. Згадаймо, мінімальна пенсія в 2004 році становила 50 грн., нині – 573 грн. І це завдяки тому, що надходження до державного бюджету України зросли з 90 мільярдів гривень в 2004 році до 220 мільярдів нині.

Слава Богу, протягом 2009 року працівники бюджетних сфер району отримували зарплату, навіть незважаючи на те, що дотація із держбюджету часто надходить із запізненням. Щоби вчасно була виплачена зарплата, райдержадміністрація змушена була брати позички.

Хочеться вірити, що в цьому році і бюджети України, і нашого району теж зростуть. Детальнішу інформацію про виконання бюджету подамо в газету «Гуцульський край» згодом – після остаточного підбиття підсумків за 2009 рік.

Хочу щиро привітати всіх із святом Богоявлення, яке наближається, побажати здоров’я і щастя всім, хто мешкає на нашій рідній Косівщині. Лише спільними зусиллями ми зможемо її зробити ще кращою, економічно потужнішою, особлива надія у цьому на наших підприємців.

— Дякую, Ярославе Івановичу, за інтерв’ю!

Розмову вів Василь Глібчук.

Facebook коментарі
 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *