Звук трембіт і рогів (виконавці з Брустурів) скликали гостей на традиційний фестиваль «Великдень у Космачі». Місцеві троїсті музики гостинно запрошували всіх на свято. Тепла сонячна погода сприяла у проведенні величного дійства.

На сцені до виступів готувалися учасники художньої самодіяльності, професійні танцюристи… Поволі сходилися горяни, під’їжджали гості. Ще до відкриття фестивалю прибули керівники області, району, духовенство, народний та районні депутати. Ведучі запросили вельмишановних гостей на сцену для відкриття урочистого заходу. Владики Микола Сімкайло (УГКЦ) та Іван Бойчук (УПЦ КП) благословили це дійство і привітали зі святами присутніх.


Першим виступив губернатор М.В.Вишиванюк, який привітав усіх зі святом, а також повідомив, що їдучи в Космач разом з головою обласної ради І.М.Олійником, вирішили на наступний рік направити інвестиції на пріоритетний розвиток Космача. Адже це село славиться не тільки на Гуцульщині, а й далеко за її межами. До слова запросили голову обласної ради І.М.Олійника, який вже бував на космацьких фестивалях і щиро привітав увесь люд. Він надіється, що цей фестиваль буде традиційним. З приємністю слухали свого земляка, народного депутата В.М.Чуднова. Він звернув особливу увагу на те, що велику допомогу надали спонсори: С.Бойчук, який забезпечив озвучення і сцену, Шкондеюки (за їхні кошти проведено капітальний ремонт Народного дому), В.Остафійчук – директор фестивалю.

Тепло вітав гостей і космачан голова райдержадміністрації Я.І.Шинкарук. А ще він звернув увагу всіх на те, що завдяки сприянням голови облдержадміністрації М.В.Вишиванюка, народного депутата В.М.Чуднова цей фестиваль зміг відбутися.

Квіти шани і пам’яті до пам’ятників Т.Г.Шевченка, парашутистів, які загинули під час Другої світової війни, а також до стрілецької могили поклали учні місцевої школи. Гостинні космачани на вишиваному рушнику піднесли дорогому гостю – народному депутатові В.М.Чуднову хліб-сіль, а виступаючим – великодні писанки.

Урочиста частина закінчилася і на сцені розпочався святковий концерт, який відкрив національний академічний гуцульський ансамбль пісні і танцю «Гуцулія» (обласна філармонія). Шаленим успіхом у глядачів користувався ансамбль «Писанка» зі Львова (керівник О.Вовк). У цей день дарували чарівні пісні, запальні танці професійні колективи, дуети з Івано-Франківська, Ключева, Богородчан, Надвірної, Тисмениці, Калуша, Долини, Тлумача, Городенки, Червонограда, Харківщини, Київщини. Щире спасибі їм за прекрасний настрій, професійне виконання і взагалі за їхню присутність.

Другого дня ініціативу підхопили районні і місцеві колективи. Вони дарували глядачам запальні гуцульські танці, коломийки та українські народні пісні. З великим захопленням слухали і сприймали ансамбль пісні і танцю «Смерічка» з Уторопів, танцювальний колектив з Брустурів, народні фольклорно-аматорські колективи з Прокурави, «Веселі рожнівчани», «Калина» (Будинок культури ім. Красовського), «Ніжність» (Старі Кути), «Намисто» (Смодна), «Кришталь» (Баня-Березів), театр мініатюр (Черганівка). Глядачів зачарували своїм голосом квартет сестер Перцович (с. В.Березів), солісти (Рожнівський будинок культури ім. І.Франка) вокального ансамблю «Зарічанка», лауреат Всеукраїнського та міжнародного конкурсів Марія Мойсюк, вокальний дует Любові Чулак та Олега Слободяна.

Варто відзначити, що троїсті музики і народний аматорський ансамбль пісні і танцю с. Космача заполонили присутніх.

Хтось насолоджувався чарівними піснями і запальними танцями, а хтось оглядав мистецькі роботи, які розмістилися в наметовому містечку. Таке враження, що гості лише оглядали різноманітні вироби – вишивку, різьбу, кераміку, писанки та інше, і мало хто наважувався щось придбати на згадку. Серед народних умільців були і заслужені майстри народної творчості України Надія Никорович, яка представляла покутську кераміку, Михайло Трушик — гуцульську, Богдан Ходан – різьбу на дереві, Марія Петрів — сирні іграшки (коники). Також були відомий скульптор Володимир Солучко – автор монумента Апостол Правди і Свободи (Ковель), Чарлі Сакуна – японець, який грає на бандурі і співає українські пісні, народні майстри з Франції і Китаю. А ще бажаючі могли спробувати бануш з бринзою, будз, шашлик, вареники та інші страви.

Найбільш щасливими на цьому дійстві почувалися дітлахи. Вони танцювали, співали, веселилися, а також вибирали різноманітні забавки.

Статечні ґазди і ґаздині, одягнені у космацьку ношу, гордо спостерігали за всім, що відбувалося у ці дні.

У рамках фестивалю було відкрито три меморіальні дошки. На будинку Олександра Кобилянського — на честь Володимира Шухевича. Відкрив її посол Естонії Ян Хейк, який, до речі, приїхав разом із сім’єю, і його дочки виступили перед гостями з естонськими піснями. Дошку на честь Бориса Антоненка-Давидовича відкрили О.Кобилянський, Д.Садов’як на будинку Василя Боб’яка, де він деякий час проживав.

Наш земляк Б.Чупірчук, який проживає у м. Івано-Франківську, а також Ю.Вардзарук відкрили дошку Григорію Смольському на будинку Юрія Вардзарука. Г.Смольський неодноразово приїжджав у Космач, милувався його краєвидами і відтворював їх на полотні.

З’їзд писанкарів зібрав чимало майстрів-писанкарів. Його відкрив бандурист із Києва Тарас Силенко. Тут відбулися майстер-класи гуцульської писанки (Ганна Бодруг), лемківської (Ярослав Осадса).

Делегації Тернополя, Вінниці, Донецька, Черкас, Чернігова, а також Космача вийшли на гору Грегіт, де викресали живий вогонь, який знесли в село і запалили 30-метрову ватру. Вогонь з фестивальної космацької ватри повезли до Вінниці. Там 28 червня буде запалено ватру на фестивалі «Живий вогонь єднає Україну».

Свято закінчилося, залишивши приємний спогад у гостей. Хочеться, щоб це дійство було більш масштабним, таким як воно відбувалося вперше. Тоді з’їхалися делегації з ближнього й далекого зарубіжжя, з різних областей України, сусідніх сіл і околиць. Тоді захід був багатолюдним, кількатисячним, чого не скажеш про цьогорічний.

В чому причина, що з кожним роком він стає меншим і меншим? Є над чим задуматися і зробити все, щоб він був міжнародним і багатолюдним, щоб зберегти цей прекрасний задум.

Директор фестивалю Василь Остафійчук відзначив, що у підготовці і проведенні цього свята є велика заслуга голів обласної і районної адміністрацій М.В.Вишиванюка, Я.І.Шинкарука, які посприяли в ремонті доріг, давали мудрі поради, цікавилися проблемами села. Василь Танасійович щиро вдячний їм, а також народному депутату В.М.Чуднову, спонсорам, космацьким підприємцям, учнівському та педагогічному колективам і всім, хто долучився до підготовки і проведення величного дійства. Завдяки їм це свято вдалося. Не можна не згадати й наших правоохоронців під керівництвом начальника Косівського РВ УМВС В.П.Заплітного, які несли службу вдень і вночі, захищаючи правопорядок і спокій гостей та місцевих жителів.

Більше ста учасників художньої самодіяльності ночували на базі відпочинку «КосмачОСТ», де їх гостинно прийняв директор цього закладу і фестивалю Василь Остафійчук. Приємно, що в селі є декілька баз відпочинку, де можуть зупинитися не тільки гості з України, а й з-за кордону.

Вікторія Кушнірчук.
Фото Богдана Штундера.

Фотографії етнофестивалю «Великдень у Космачі», 2010.

Facebook коментарі
 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *