День відродження села

Того сонячного квітневого дня у селі Трачі, біля приміщення лікарської амбулаторії, було людно і весело, як на велике свято. Тут врочисто запалювали газовий факел – у такий спосіб зазвичай офіційно сповіщають про прихід у населений пункт блакитного палива. Тепер і у жителів цього віддаленого села під каструлями з борщем горітимуть газові конфорки. Не одна ґаздиня зітхнула з полегшенням.


Поки сільська влада готується розпочинати свято, знаходжу серед гостей начальника Косівського УЕГГ Віталія Фейчука і прошу його відповісти на не зовсім святкове запитання: «Чи є сенс проводити газ у далекі села, якщо з його постачанням постійно виникають якісь проблеми, а ціна на нього сягає захмарних висот?». «Є сенс, — твердо переконаний Віталій Васильович. – Адже газифікація населеного пункту завжди позитивно впливає на розвиток його інфраструктури. Жоден серйозний інвестор не прийде у село, якщо там немає газу. Про поліпшення побутових умов навіть нагадувати не варто – це й так зрозуміло. А дрова теж не вічні, тим більше, що такий вид опалювання призводить до вирубування наших лісів».

Нарешті свято починається. Розділити радість жителів села приїхали поважні гості: заступник голови облдержадміністрації Руслан Гусак, голова райдержадміністрації Ярослав Шинкарук, голова районної ради Руслан Присяжний, голова правління ВАТ «Івано-Франківськгаз» Володимир Купчак, директор приватного підприємство Богдан Вількос. Веде свято Трацький сільський голова Роман Яремійчук. Гарний і святковий настрій усім присутнім допомагають створювати місцеві аматори художньої самодіяльності і відомий співак Василь Грималюк.

Руслан Гусак щиро привітав селян зі святом і висловив упевненість у тому, що блакитне паливо значно поліпшить і полегшить тяжкий сільський побут.

Голова райдержадміністрації Ярослав Шинкарук теж не приховував радості: «У ці світлі післявеликодні дні Косівщина святкує разом з Трацькою громадою, адже спільними зусиллями ми вирішили в районі ще одне соціальне питання – проклали першу чергу газопроводу у ваше село. Нам вдалося залучити позабюджетні кошти, внаслідок чого було побудовано 27 кілометрів підвідних і розподільчих газопроводів, до яких буде під’єднано 373 двори. Залишилося побудувати другу чергу — 12,5 кілометра, тоді ще більше сотні дворів зможуть користуватися газом. Хочу висловити подяку всім, хто долучився до цього святкового дійства. Для виконання цих робіт за рахунок коштів ТзОВ «Укренерго», ВАТ «Укрнафта», ВАТ «Івано-Франківськгаз» було залучено 1 мільйон 965 тисяч гривень. Надіємося на подальшу співпрацю з керівниками цих підприємств. Хочу також подякувати людям, які безпосередньо будували цей газопровід. Сьогодні тут присутній керівник ПП «Вількос» Богдан Вількос, який зрозумів нас і підтримав — багато робіт виконав у борг (на даний час цю заборгованість уже погашено). Я був би необ’єктивним і нещирим, якби не відзначив вашого сільського голову Романа Михайловича Яремійчука. Весь цей час він виконував роль координатора. Коли мене призначили на посаду голови райдержадміністрації, а було це у 2008 році, я знайомився з районом, з головами сільських рад. Роман Михайлович тоді розповів мені про найважливішу проблему сіл, що входять до Трацької сільської ради, – це будівництво газопроводу. У реалізації цього задуму він мав велику підтримку від депутатів районної ради – вихідців і жителів вашого села, депутатів сільської ради. Нарешті у ваших домівках з’явився природній газ. Грійтеся на здоров’я. А ми, влада, будемо думати, де взяти кошти, щоб завершити будівництво другої черги газопроводу. Я мав розмову з головою облдержадміністрації Михайлом Вишиванюком, під час якої згадав і про цю проблему. На Прикарпатті реалізовуватиметься програма розвитку населених пунктів області. З Трацьким сільським головою ми вже говорили про те, що можна зробити у ваших селах в рамках реалізації цієї програми. Необхідно також зазначити, цей газопровід не був би прокладений у такий короткий термін, якби це питання не було на постійному контролі у тодішнього голови облдержадміністрації Миколи Палійчука. Вірю, що новий губернатор М.В.Вишиванюк всебічно сприятиме завершенню газифікації сіл вашого куща».

Не міг стримати радісних емоцій і Трацький сільський голова Роман Яремійчук: «Сьогодні у нас справді свято — до нас прийшло блакитне паливо. Не всі у це вірили, але нині бачимо, що наша мрія здійснилася. Хочу подякувати обласній державній адміністрації. Приємно, що новопризначена обласна влада працює зовсім недавно, але знайшла час і можливість завершити цю важливу справу. Не можу не подякувати голові райдержадміністрації Ярославу Івановичу Шинкаруку. Коли він прийшов працювати до нас у район, делегація жителів наших сіл однією з перших була у нього на прийомі. Нас почули, в село приїхали керівники відповідних організацій і вирішили це питання буквально за тиждень. У нас дійсно мальовничий край, можемо розвивати туризм. Сподіваюся, що газифікація допоможе нам у цьому, вірю, що обласна і районна державні адміністрації й надалі підтримуватимуть наші села».

На знак великої вдячності Трацький сільський голова від імені жителів села вручив «гетьманські» булави керівникам, які активно долучилися до будівництва газопроводу в Трачі. Подарунки гостям сподобалися.

Тим часом, слово для виступу надають голові правління ВАТ «Івано-Франківськгаз» Володимиру Купчаку: «Файну справу ми з вами зробили. Я щиро вірю в те, що газифікація ваших сіл стане поштовхом до їхнього активного соціально-економічного розвитку. З появою газу не тільки поліпшуються побутові умови громадян, а й розвиваються промисловість, туризм. Хочу подякувати вашому сільську голові і окремо відзначити вашого голову райдержадміністрації. Якби не він, то цей проект не вдалося б здійснити. А Ярослав Іванович Шинкарук і обласна державна адміністрація були тими локомотивами, які змогли зрушити з місця цю справді нелегку справу. Ви всі розумієте, наскільки важко це було зробити в умовах кризи, наскільки дороге це будівництво, як важко було ці кошти отримати. А вони це питання «добили», і нині газ у селі є. Хотів би також подякувати всім, хто долучився до будівництва цього газопроводу, зокрема Косівському УЕГГ, яке і будувало, і в подальшому буде експлуатувати його. Дякую Богдану Вількусу, бо ми йому допомагали, і він нам допомагав — таким тандемом ми працювали. Разом з тим, хочу нагадати жителям села, що газ – це не тільки велике благо, а й велика небезпека. Тому дуже прошу вас чітко дотримувались усіх необхідних правил безпеки».

Уродженець Трача, депутат районної ради, кандидат медичних наук, завідувач неврологічним відділенням Косівської ЦРЛ Василь Дем’янюк назвав цей буденний квітневий день «днем відродження наших сіл». Він висловив упевненість, що газифікація призведе до соціально-економічного розвитку сіл, і сюди повернуться ті жителі, в першу чергу молоді, які розійшлися світами у пошуках заробітку і ліпшої долі.

Нарешті настає врочиста мить. Заступник голови ОДА Роман Гусак запалює символічний факел.
Сільські священики отці окроплюють факел та всіх присутніх освяченою водою і проводять врочисте богослужіння з нагоди цієї великої для віддаленого села події.

Аліса Мудрицька.
Фото автора.

Facebook коментарі
 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *