Ви хочете побачити листівки із зображенням Косова кінця ХІХ — поч. ХХ сторіч? Хочете побачити знайомих вам відомих людей Косівщини та їхніх дітей такими, якими вони були 10-20, а то й 40-50 років тому? Ви це побачите в Коломийському музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й.Кобринського.


19 лютого цього року тут відбулось відкриття виставки, на якій експонується колекція старовинних гуцульських листівок кінця ХІХ – поч. ХХ століть «Мій рідний край» уродженця Яворова Петра Корпанюка, який мешкає у Києві, та фотовиставка «Діти і їхні долі» ще одного мешканця Києва, харків’янина за походженням Ярослава Дацюка.

Петро народився в 1968 році, в родині славетного роду Юрія Шкрібляка. Закінчив Львівський політехнічний інститут. Власник і керівник мистецького центру «Барви»у Києві, відомий в Україні і за її межами колекціонер. Серед тисяч листівок, представлених на виставці, 500 відтворюють минуле лише одного Косова.

Вихідцями чи мешканцями Косівщини є в основному всі зафіксовані на фотосвітлинах Ярослава Дацюка. Його задум – оригінальний. Сфотографувавши у минулому когось у дитячому віці, Я.Дацюк зафотографує знову через певну кількість років і подає інформацію про долю даної людини. А якщо врахувати, що фотохудожнику 82 роки, то часовий вимір тут чималий. Він відсвяткував 50-річний ювілей фотомистецької діяльності.

Народився Ярослав Дацюк у селі Нова Водолата, що за 40 кілометрів від Харкова. Учасник Другої світової війни, нагороджений трьома орденами, серед них – і Червоної Зірки. У 1959 році закінчив факультет журналістики Київського державного університету. Співпрацював з найпрестижнішими видавництвами: «Мистецтво», «Молодь», «Карпати» та іншими. Свій пенсійний вік зустрів як штатний фотокореспондент газети «Радянська школа». То був 1971 рік.

Мав персональні фотовиставки в Києві. На його світлинах – півсторічна історія України, в його доробку – великі збірки світлин про кожну область.
Планує навесні зробити фотовиставку і в нас – на Косівщині. Але він самотужки вишукує кошти на паспарту та інші матеріали, сам виготовляє рамки. А на його світлинах – сотні вихідців із Косівщини, вони вже вписані Ярославом Дацюком в історію. То, можливо, знайдуться вдячні, допоможуть коштами цій талановитій, але такій одинокій в цьому світі творчій людині…

На відкритті виставки в Коломиї побували депутат обласної ради, книговидавець Михайло Павлюк голова регіональної організації Національної спілки художників України Іван Кочержук, митці Косівщини та фотожурналіст «Гуцульського краю» Ярослав Тимофійчук, який і зафіксував фрагменти із цієї важливої культурно-мистецької події.

Василь Глібчук.
На світлинах: фрагменти із виставки.

Facebook коментарі
 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *