Ми сьогодні живемо у вільній Україні, можемо відкрито згадувати у розмовах, у наших молитвах усіх відомих і невідомих героїв України, які в тяжких нерівних боях з ворогами впали за волю свого народу.

Із літопису буремних літ Другої світової війни доцільно згадати деякі епізоди боротьби повстанців на теренах нашого краю, зокрема в с. Космачі, яке завжди привертало увагу до себе історичними подіями. Тут базувалися бійці УПА під проводом відомих командирів Козака, Скуби, Гамалії, Мороза, Книша та інших, які часто досягали блискучих перемог над московсько-більшовицькими зайдами. Тільки в одному бою у січні 1945 року московські загарбники втратили убитими і пораненими більше півтисячі своїх головорізів. Тоді, на жаль, немало полягло і наших бійців. Вони були захоронені у великій братській могилі в селі на горішньому цвинтарі. Нелегко давались перемоги нашим бійцям. Майже на всіх вершинах гір, що оточують село, відбувалися нерівні бої, в яких загинуло чимало космачан та патріотів нашої Батьківщини.

У 1991 році на координаційній раді національно-демократичних партій і громадських організацій села було вирішено увіковічнити подвиги бійців-односельчан та всієї УПА. Щороку, перед Покровою, 13 жовтня запалюємо в селі вогні повстанської слави на всіх присілках та на вершинах гір, які оточують Космач. Рівно о 19 годині спалахують ватри, в небо злітають сигнальні ракети, лунає салют на честь тих, хто боровся і віддав своє життя за вільну незалежну державу Україну. Після цього всі учасники врочистого дійства, які запалювали вогні слави, сходяться на горішньому цвинтарі і зустрічаються біля братської могили, де поховані 24 бійці УПА. Тут теж запалюють велику ватру, проводиться молебень. Ветерани визвольних змагань та всі присутні діляться спогадами про ті тяжкі буремні роки. Всі разом співаємо українських патріотичних пісень. Пам’ять про наших героїв-повстанців ми збережемо у своїх серцях назавжди.
Слава Україні! Героям слава!

Василь Петровайчук,
голова Космацького осередку НРУ.

Facebook коментарі
 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *