Тут уміють вирішувати проблеми, працювати творчо й конструктивно.

Настає весна… Невже Косівщина буде знову у димах? У димах, які проникаючи в легені, викликають ракові захворювання. Учені багатьох країн дослідили, що при спалюванні пластикових пляшок та інших відходів побутової хімії виділяються кілька видів діоксинів, які є невидимими убивцями людського організму, особливо дитячого.

Невже мати чи батько свідомо бажають своїй дитині невиліковної хвороби? Невже ми свідомо бажаємо її сусідам, мешканцям села чи міста, де проживаємо! Якщо ні – не спалюймо! Не спалюймо навіть сухе листя, бадилля чи зіпсоване сіно, бо після чорнобильської катастрофи вони при згоранні теж виділяють токсичні речовини.

Не ображаймося на тих, хто не дозволяє нам це робити, хто застосовує до нас штрафи. В Україні вони низькі, та й до кримінальної відповідальності майже не притягують. За кордоном штрафи надзвичайно високі, і кримінальної відповідальності не уникнеш. Це виправдано, бо робиться в ім’я збереження життя на землі.

До речі, в найбільш розвинутих країнах повертаються до всього натурального, бо переконались, що продукція в пластиковій тарі чи поліетиленових пакетах є шкідливою для споживання, що згубно діють на людський організм оті пластикові вагонки та інші синтетичні матеріали, меблі з поліефірним покриттям.

Ми ж почали соромитись натурального, рвемось до того «європейського», про що Європа починає забувати, від чого позбавляється, як від непотребу. А наша Косівщина вже так настарала його, що захламила ним і береги річок, і ліси, всі наші гарні краєвиди, ми отруюємо цим непотребом і повітря, і воду, і себе, на кілометри розносять смертоносну отруту дими від потужних сміттєзалищ у Вербовці та Старих Кутах.

Виникає запитання: а що ж робити з отим непотребом, якщо його ні спалити не можна, ні подіти немає куди?

Це одна з найскладніших проблем у діяльності нашого району. Як її вирішити — про це велась конкретна розмова на зустрічі підприємців Яблунова із головою райдержадміністрації Ярославом Шинкаруком. Вона відбулася 12 лютого в актовому залі селищної лікарні і провдилась в рамках дня голови райдержадміністрації у Яблунові. Ярослав Іванович поінформував, що згідно із законом кожен населений пункт повинен мати власне сміттєзвалище. Але є і інший вихід: можна створити загальнорайонне узаконене сміттєзвалище, при якому діяв би міні-завод з переробки побутових відходів, які звозили б зі всіх населених пунктів Косівщини.

Як акцентував Я.Шинкарук, практика підтвердила, що такі міні-заводи і екологічно безпечні, і економічно вигідні, завдяки їм Європа і світ заробляють чималі кошти за реалізацію продукції з побутових відходів. Якщо цей варіант реалізувати, то Косівщина перестане бути «чорнобильською» зоною. Бо це не жарт, що наш район за кількістю онкохворих займає чільне місце в області.

Яблунівські підприємці дуже схвально сприйняли такий варіант вирішення питання утилізації побутових відходів.

Щодо рештків рослинного походження, то дбайливі господарі їх не спалюють, а компостують, отримуючи з часом із бур’янів, перепрілого листя, зіпсованого сіна якісний перегній. Якщо компости загерметизувати плівкою, то буквально місяців через чотири утворюється перегній, який хто вигідно реалізує на ринку, хто використовує для грядок, хто для вирощування вазонів.

На зустрічі з Ярославом Івановичем підприємці Яблунова попросили його ширше залучати місцеві підприємства до робіт з ліквідації наслідків минулорічної липневої стихії, які продовжуються і в цьому році, дати вказівку відповідним службам, щоб посприяли у реалізації продукції яблунівських пекарів у Косові та інших населених пунктах району. Необхідні кошти для завершення побудови спортмайданчика зі штучним покриттям, на ямковий ремонт доріг. Не обійтись у Яблунові і без допомоги працівників ДАІ: щось надто швидко тут літають чужомарками молодики, створюючи дорожньо-транспортні пригоди.

На зустрічі з підприємцями Ярослав Шинкарук виконав приємну місію – нагородив грамотою райдержадміністрації та районної ради Яблунівського селищного голову Миколу Фіцича, відзначив підприємців Яблунова за їхню активну громадську позицію, зокрема однофамільців Цимбалюків Василів Дмитровичів, які відстоюють інтереси селища ще й як депутати районної ради.

Я.Шинкарук прозвітував також про роботу райдержадміністрації за період, протягом якого він її очолює (з травня 2008 року). За 56 показниками соціально-економічного розвитку наш район зайняв за 2008 рік п’яте місце в області. За 2007-й мав дванадцяте. Такого високого результату досягнуто незважаючи на те, що 468 об’єктів були зруйновані або повністю знищені минулорічною повінню.

Голова райдержадміністрації побував безпосередньо у пекарні підприємця Василя Боєчка. Був щиро подивований, що це єдина в районі і, можливо, друга в області пекарня, де використовують очищену від шкідливих домішок воду, що випікають одинадцять видів хлібо-булочних виробів. Лишень, як зізнався підприємець, він більше реалізує хліба у Верховинському районі, ніж у рідному Косівському. Також бажав би отримувати більше муки для випічки соціального хліба.

Побував Ярослав Іванович ще на одному приватному підприємстві Яблунова – МП «Левеня», яке відоме не лише в області, але й в Україні своїми мистецькими дитячими іграшками та виробами. Власник Микола Кушнірчук був у відрядженні, отож із процесом виготовленням іграшок ознайомила технолог, талановита художниця Галина Дідківська.

У кожному з колективів, де побував Ярослав Іванович, є ряд проблем. Головний лікар селищної лікарні Ігор Гнатишак зізнався, що вкрай необхідні кошти для реконструкції, а точніше заміни теплотраси. Не вирішуються питання передачі очисних споруд на баланс лікарні. Не можна вибрати приватизаційний акт на саму лікарню, бо ? в повітрі — теж ніде не на балансі. Селищна рада та обласне управління охорони здоров’я ніяк не зберуться сісти за «стіл переговорів».

Щодо центру медико-соціальної реабілітації при лікарні, в якому лікуються й проживають одинокі й немічні люди з нашого району, то Ярослав Іванович розпорядився створити коаліцію, яка повинна вирішити питання про надання цьому закладові статусу юридичної особи, визначити суму коштів, яка необхідна для ремонту центру з метою створення якнайкращих умов для обділених долею людей.

14 років не опалюється Народний дім. Замерзають і працівники, і читачі, серед яких в основному школярі, в приміщенні розміщеної тут бібліотеки. У малому залі Народного дому зітліли дерев’яні стіни, у великому — замокає стеля. Але в той же час селище славиться художньою самодіяльністю. Чотири колективи тут носять звання народного. На керівника народного чоловічого вокального ансамблю Василя Чукура подані документи щодо присвоєння йому звання «Заслужений працівник культури України». Заслуговує його і неодноразовий лавреат міжнародних та всеукраїнських фестивалів, директор Народного дому Євгенія Ткачук, яка є відомою співачкою.

Потрібні кошти для перекриття даху Яблунівської ЗОШ І-ІІІ ст. (директор Михайло Клим’юк). Вражають ідеальні умови для навчання і проживання дітей у спеціальній школі-інтернаті. Тут найсучасніше обладнання та дизайнерське оформлення інтер’єрів кабінетів, спалень, кухні, їдальні, кімнати гігієни тощо (директор Наталія Фіцич).

Приємно вразив голову райдержадміністрації єдиний в нашому районі міжшкільний навчально-виробничий комбінат. Його директор, заслужений учитель України, громадсько-політичний діяч, авто науково-популярного видання «Яблунів: причини історії містечка» та автор передмов і упорядник збірок творів М.Матіїва-Мельника, Василя Атаманюка, книжки про повстанське життя сотенного Білого Василь Курищук ознайомив поважного гостя професора і кандидата юридичних наук Ярослава з діяльністю комбінату. У добротно обладнаних кабінетах тут здійснюється професійна підготовка водіїв категорій «Б» та «Б-С», допрофесійна – з лісівництва та кулінарної справи, отримали ліцензію на підготовку операторів комп’ютерного набору.

Багато що Василь Юрійович та члени колективу роблять своїми руками, і за свої кошти. Але без допомоги районної влади їм не придбати легковий автомобіль, не завершити будівництво гаража.

Проблем чимало. Але Яблунів справив дуже гарне враження на голову райдержадміністрації та всіх представників служб району. Думка єдина: тут люди заслуговують на пошану, варто виділяти кошти, їх вкладуть у корисні справи.

Це селище має добру ті славну історію, з ним пов’язані прізвища видатних постатей: у свій час тут здобували освіту лавреати Державної премії ім. Т.Г.Шевченка Тарас Мельничук та Дмитро Павличко, народний артист України Степан Фіцич. Вихідцями з цього села є заслужена артистка України Оксана Затварська, сотенний Білий (Юрій Долішняк), доктори наук І.Солоненко (медичних) та чимало інших відомих людей. Через Яблунів неодноразово пролягав на Березови шлях Івана Франка.

Василь Глібчук.

Facebook коментарі
 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *