У Косівській центральній районній бібліотеці відбулося чергове засідання клубу інтелігенції ім. І.А.Пелипейка і презентація нових книг: А.Г.Григорук «На відстані слова» (про неї «ГК» писав торік) та М.Л.Ломацького «Національна свідомість».

Аделя Григорук – заслужений працівник освіти України, викладач Косівського державного інституту прикладного та декоративного мистецтва, дослідниця літератури рідного краю, авторка книги «На відстані слова». Написала також післямову до книги Михайла Ломацького «Національна свідомість».

У своєму виступі на засіданні клубу інтелігенції Аделя Григорівна розповіла про те, що Михайло Ломацький — відомий на Гуцульщині культурний і громадський діяч, педагог, письменник, у доробку якого понад 20 книг.
«Національна свідомість» — публіцистичний твір, опублікований у видавництві Спілки української молоді в Лондоні 1952 р. Ця книга – гіркі думки автора про національну самоідентифікацію українців, причини бездержавності на націонал-ренегатства. Автор вдається до багатьох прикладів, а деякі факти, ним наведені, настільки актуальні й упізнавані сьогодні, що стає страшно: невже нам, українцям, так і не судилося мати свою державу й через власну меншовартість служити хіба що пішаками в руках чужих правителів?

М.Ломацький причини зради національних інтересів України вбачає, по-перше, в низькій національній свідомості народу, а по-друге, в «лакімстві», прагненні до збагачення, продажності тих, хто називав себе елітою, але готовий заради власної вигоди забути і про Вітчизну, і про народ, і про державність України та її безпеку.

Думку Аделі Григорук продовжив письменник Богдан Ілліч Радиш-Маринюк. Він сказав, що книга актуальна для нашого часу, багато її положень проектуються на події сьогодення.

Подвигу й шани гідна жертовна праця М.Ломацького – великого будителя нашої національної пам’яті, скромного гуцульського вчителя початкової школи, який прожив усе своє життя з Україною у серці. Помер М.Ломацький 24 жовтня 1968 р. у Фрайденштадті з вірою, що «великий воскресний день для нашого народу прийде, бо мусить прийти!». І він прийшов до нас 17 років тому, коли Україна здобула незалежність.

Перевидання книги у видавництві «Писаний Камінь» (смт. Кути) відбулося за підтримки Михайла Павлюка. Подякуймо Богу, що у нас є такі доброчинці як він.

Богдан Ілліч Радиш-Маринюк запропонував створити дискусійний клуб і лекторську групу, які б пропагували книгу М.Ломацького «Національна свідомість».

Михайло Павлюк подарував для бібліотек району 150 примірників книги «Національна свідомість». Аделя Григорук теж подарувала для районної бібліотеки свою книгу «На відстані слова». За це дирекція і працівники бібліотеки їм щиро вдячні.

Шановні краяни! Завітайте до нас у бібліотеку, щоб більш детально ознайомитись з цими неоціненними творчими працями.

Г. Кікоть,
бібліотекар відділу обслуговування Косівської ЦРБ, секретар клубу інтелігенції.

Facebook коментарі
 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *